Jak przeprowadzić skuteczną kampanię z influencerami na Black Friday?

Zanim zaczniesz...

Istnieją pewnie podstawy, które obowiązują podczas współprac z twórcami niezależnie od tego, w jakiej formie i z jakiej okazji współpraca będzie się odbywać.

Koniecznym jest, aby zweryfikować profil pod kątem autentyczności obserwatorów, upewnić się, że tematyka profilu twórcy jest spójna z ideą marki i sprawdzić, czy wartości przez niego prezentowane nie kłócą się z naszymi. Wyobraźcie sobie cóż by to było za faux pas, gdyby producent wyrobów mięsnych zaproponował udział w swojej kampanii zagorzałemu wegetarianinowi… 

O wyżej wspomnianych podstawach podstaw należy pamiętać zawsze. Istnieją jednak pewne okazje dla firm, kiedy to można podjąć dodatkowe kroki w influencer marketingu. Jedną z takich sposobności jest nadciągające nieubłaganie „święto” konsumpcjonizmu- Black Friday.

Czym jest Black Friday?

Black Friday (po naszemu „Czarny Piątek”) to, w uproszczeniu, wielki dzień wyprzedaży w sklepach stacjonarnych i internetowych. Swoje początki ma w USA, gdzie fala promocji pod koniec listopada jest niemal wpisana w tradycję narodową.  

Amerykańska konwencja listopadowej wyprzedaży dotarła do wielu zakątków świata, w tym do Polski. I – choć trzeba przyznać, że promocje u nas są znacznie mniej atrakcyjne niż za oceanem- mimo to cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. W tym roku Black Friday przypada na 27 listopada, czyli ostatni piątek tego miesiąca. 

Poniżej prezentujemy kilka porad odnośnie tego jak powinny przebiegać współprace z influencerami i jakie marketingowe chwyty warto stosować w tym gorącym czasie.

Black Friday - to już 27.11.2020!

Strategia to podstawa

Zacznijcie od benchmarku rynku i opracowania koncepcji cenowej. Warto przygotować specjalną ofertę dla osób, które obserwują danego twórcę. Jasno określony komunikat, szczegółowe omówienie celu kampanii to ogromne ułatwienie dla influencera przy jej realizacji, a to zaowocuje bardziej spójnymi treściami i lepszym odbiorem przez obserwatorów.

Trzeba się wyróżnić

Skuteczna komunikacja w dzisiejszych czasach to taka, która rzuca się w oczy. Pora puścić wodze fantazji i wymyślić coś, czego jeszcze nie było. Wykreujcie chwytliwe, spójne z wizerunkiem marki Call To Action.

Możliwości jest ogrom- utworzenie  kampanii na platformie, która zazwyczaj nie jest pierwszym wyborem (np. tik tok), zaproszenie do współpracy nietuzinkowych twórców, współpraca z mikroinfluencerami, którzy jeszcze nie brali udziału w kampaniach reklamowych,  stworzenie dedykowanego hasztagu lub nawiązanie do innych wydarzeń, które akurat dzieją się na świecie (RTM). 

A skoro już mowa o nadchodzących wydarzeniach..

W duchu świątecznych przygotowań

Warto wziąć pod uwagę fakt, że Black Friday jest ściśle związany z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia i ma poniekąd zachęcić konsumentów do rozpoczęcia świątecznych przygotowań, zmotywować ich do odpowiednio wczesnego zaopatrzenia się w dekoracje i prezenty dla bliskich. 

Wplecenie tematyki świątecznej w kampanie może przynieść niesamowite rezultaty. Nie mówimy tu o przebieraniu twórców w stroje elfów i brodatych starców, ale o subtelnych nawiązaniach. Dzielenie się świątecznymi stylizacjami i makijażami stworzonymi z Waszych produktów, tworzenie wigilijnych przepisów, publikacje zawierające pomysły na prezenty dla całej rodziny, wskazówki dotyczące pakowania prezentów- opcji jest mnóstwo.

Black Friday to tylko początek...

Konsekwentność

Większość koszyków jest porzucana- niestety, takie są fakty. Ale spokojnie, można zminimalizować to zjawisko poprzez wytrwałość w walce o klienta i finalizację jego zakupów. Przecież po wyżej wspominanym Black Friday następuje jeszcze tzw. Cyber Monday i gorący czas zakupów świątecznych.

Warto przypomnieć się klientom również w tym okresie. Zamiast traktować influencera jako jednorazowe narzędzie, warto nie zamykać się na współprace ukierunkowaną tylko na „czarny piątek” i  pomyśleć o dłuższej kolaboracji podczas tych wydarzeń. 

Łamanie schematów

Prawdziwa moc Black Friday opiera się na strachu przed nieskorzystaniem z oferty. Musi być ona odpowiednio atrakcyjna i kończyć się w precyzyjnym momencie. Może warto złamać schemat i zamiast skończyć swoją kreacje reklamową jak wszyscy, przedłużyć nieco jej trwanie i zaoferować potencjalnym klientom coś, z czego będą mogli skorzystać jeszcze długo po tym wydarzeniu?

W praktyce o wiele łatwiej jest utrzymać klienta, niż pozyskać nowego. Jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości wybór odbiorcy padnie znowu na Was, jeśli teraz umożliwicie mu skorzystanie z oferty na preferencyjnych warunkach.

Zobacz jak działamy!

Sprawdź naszą platformę i spraw, że Twój influencer marketing naprawdę zabłyśnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *